İngilizce Öğrenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

ileadmin

İngilizce Öğrenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

englishİngilizce öğrenirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır, biz buna İngilizce öğrenmenin püf noktaları diyoruz. Bu noktaları atlamadan kendimizi İngilizce öğrenmeye konsantre edersek İngilizceyi tahmin ettiğinizden de kısa bir sürede öğrenme imkanına kavuşablirsiniz. Sıralayacak olursak:

Korkularınızı yenin : Korku belirsizlikten, kendine olan güvensizlikten kaynaklanır. Ortamda korku olduğu sürece öğrenme süreciniz de yavaşlar. İngilizceyi kendinizi için, kendinizi geliştirmek için öğrendiğinizi asla unutmayın. İnsanın en büyük düşmanı kendisidir. Eski bir özdeyişe gore; “Gözümü hedefimden ne zaman ayırsam engelleri görmeye başlıyorum” sözünü hatırlayın.
Kendinizi motive edin: Motivasyon İnglizce öğrenme yolunda sürekli yüksek tutmanız gereken önemli bir faktördür. İnglizce öğrenmeye başladığınızda sağladığınız yüksek motivasyonu zaman içinde sürekli olarak yüksek tutmanın yollarını mutlaka bulmanız gerekir. Bunun için kendinizi ödüllendirme mekanizmasını çalıştırabilirsiniz.
Önünüze kısa hedefler koyun: Kalkıp da 10 adım sonra veya 2 yıl sonra İnglizcem şöyle olmalı veya olacak demeyin. Ortaya koyduğunuz hedef ne kadar yüksek olursa şu andaki durumunuzla arasında ciddi bir uçurum olduğundan İngilizce öğrenme yolunda katettiğiniz mesafeyi yeterince takdir etmeyip daha çok bardağın boş tarafına odaklanmak gibi gereksiz moral bozucu bir noktaya getirir sizi. İngilizce öğrenmek için önünüze 3 aylık bir hedef koyun, hedefinize ulaştıktan sonra takibi 3 ay için bir hedef daha koyun, böyle böyle emin adımlarla ilerleyin.
Öğrenmeye konsantre olun: İngilizce öğrenmek için sağlayacağınız yüksek konsantrasyon çok önemldir. Unutmayın güneş ışınları dünyanın her yerine yansır, ama siz bunu bir kağıtla mercek üstüne odakladığınızda kağıdı yakarsınız. Konsantrasyon gücümüz bize dünyada zor ve imkansız gibi görünen bir çok hedefi ulaşılır kılar.
Kendinizi iyi bir İngilizce kursuna yazdırın: Eğer kaynak ayırabiliyorsanız, yurtdışında İnglizce öğrenme kurslarına gidin. Yurtdışında gittiğiniz İngilizce kursunda da eğer sınıfta ola ki başka Türklere rastlarsanız,Türk olduğunuzu onlar dahil herkesten saklayın. Çünkü sınıf dışında bu arkadaşlar size yanaşıp Türkçe konuşacak ve sizin oradaki öğrenme sürecinizi yavaşlatacaktır. Eğer yurtdışında İnglizce kursları için maddi olarak bütçeniz elvermiyorsa o zaman Türkiyede iyi bir İngilizce kursuna kendizi yazdırın ama ne yapın edin ana dili İnglizce olan bir öğretmenin sınıfından ders almak istediğinizi söyleyin. Size hem telaffuz hem de başı sıkıştığı zaman Türkçe kelime kullanma şansı olmayacak biri çok daha iyi İngilizce öğretecektir.
Dengeli çalışın: Özellikle okuma-yazma-konuşma-dinleme yeteneklerinizi geliştirirken her birine de hak ettiği ağırlığı verin.
Kaynaklarınızı iyi kullanın: Unutmayın İngilizce sadece kursta öğrenilmez. Zaman çok önemli bir kaynaktır, kurs dışında geçirdiğiniz vakti de İngilizce öğrenme sürecinizi hızlandıracak şekilde değerlendirin.
Kurs ödevlerinizi aksatmayın ve mutlaka her kurstan sonra öğrendiklerinizi tekrar etmek için en az 20 dakika ayırın
Kurs ödevlerini birlikte yapabileceğiniz bir ödev arkadaşı bulun, böylece birbirinizi daha iyi motive edersiniz.
Radyoda İngilizce haber ve programları takip edin
Televizyonda sürekli İngilizce kanallarda dolaşın, İngilizce haber, TV ve radyodan şaşmayın
Sürekli İngilizce şarkı dinleyin
Hergün en az 30 dakikanızı İngilizce günlük yazmaya ayırın, gününüzü nasıl geçirdiğinizi İngilizce olarak kağıda dökün
Sabahları evden çıkmadan banyoda, akşamları yatmadan once ev içinde yine müsair olan bir odaya kendinizi kapatın ve en az 15’er dakika kendi kendinize İngilizce konuşun. Sabah seansında o güne ait yapacaklarınızı kendinize İngilizce anlatın, akşam seansında da nasıl bir gün geçirdiğinizi kendinize İngilizce olarak anlatın
İşe giderken eğer arabanız varsa, İngilizce Audio Book dinleyin, çok faydası olur. Audio Book İnglizce kitapların profesyonel seslendirme yapılarak kaydedilmesidir. Bu şekilde trafik sizing için bir kabus olmaktan çıkacak, size İngilizce öğrenmek için mükemmel bir fırsat yaratacaktır. Arabanız yoksa da hiç önemli değil, kendinize bir MP3 çalar alın, toplu taşıma araçlarında, serviste veya yolda yürürken yine aynı kaydedilmiş kitapları okuyabilir, İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.
İşyerinde veya okulda bir arkadaşınızı İngilizce partneriniz olarak belirleyin. Her gün en onunla sadece İnglizce konuşun. Bunu mümkün olduğu kadar topluluk içinde yapmayın. Lakin insanların konuyla dalga geçmesi veya alay etmesi sizin de arkadaşınızın da cesaretini kıracak, sizi İngilizcenizi geliştirmek için bu faydalı aktiveteden alıkoyacaktır.
Hangi konuda olursa olsun, kendi seviyenize uygun İngilize bir kitap okumaya başlayın. Bitirdikçe de yenisine başlayın. İnglizce kitap okumak kelime haznenizi inanılmaz geliştirir
İlgi alanınıza uygun haftalık en az 1 İnglizce dergi okuyun. Örneğin Time, Newsweek, The Economist, Popular Science, Fortune, People vb.. İngilizce dergiler okuyarak yine İngilize kelime hazneniniz inanılmaz geliştirmiş olacaksınız.
Yanınızda sürekli 2 farklı sözlük bulundurun. İlki İngilizce-Türkçe ve Türkçe-İngilizceyi beraber barından bir sözlük. İkincisi İngilizce-İngilizce sözlük. Mümkünse zaman içinde kullandığınız sözlük sayısını 1’e indirin ve bu sözlük İnglizceden İngilizceye sözlük olsun. Bu şekilde zamanla kullandığınız İnglizce sözcüklerle aynı anlama gelen başka sözcükleri öğrenmiş olacak ve İnglizce kelime haznenizi geliştirebileceksiniz
İngilizce kelime kartları kullanın. Her hafta için boş beyaz bir kartın ön yüzüne daha önceden hiç bilmediğiniz bir kelime yazın. Kartın arka tarafına ise kelimenin anlamını ve buna ek olarak (çok önemli) o kelimenin kullanıldığı bir cümle yazın. İyi bir İngilizce-İngilizce sözlükte kelime anlamı ile beraber, kelimenin kullanıldığı güzel bir cümleyi mutlaka bulablirsiniz. Bu yöntem kelimeyi kuru kuru ezberlemenin ötesinde size pratik olarak kullanmayı da öğretecektir. Her hafta kendinize en az 20 kelime kartı yazın ve kelimeleri hafta içinde öğrendikten sonra, yeni kartları yazmaya başlayın
Öğrendiklerinizi sürekli tekrar edin. Bunu yapmayıp odağınızı sadece yeni şeyler öğrenmeye harcarsanız, tekrar etmediğiniz için bir süreden sonra bildiklerinizi de unutanız olasıdır.
Internetten desktopunuza bir sözlük indirin veya hiç indirmeden yer imgelerinden bir kısa yol oluşturun. Bu sözlükte mutalaka İngilizce kelimelerin sesli kaydedilmiş telaffuzları olsun. Gün içinde de ihtiyacınız olduğunuzda mutlaka göz atın.
Kendinize İngiliz veya Amerikalı bir sevgili yapın. Bu öğrenme sürecinizde roket hızına ulaşmanızı sağlayacaktır. Eğer evli ve eşinize sadık biriyseniz evde eşinizle hergün en az 1 saat İngilizce konuşun: Örn: How are u my darling?- I’m fine. How was the traffic today? –I hated the traffic vb.. Eğer müzmin bekarsanız veya bunların hiçbirini yapamıyorsanız o zaman sevgili olması şart değil, ana dili İnglizce olan biri ile arkadaş olun, hergün buluşmasanız da yapacağınız bir 5 dakikalık telefon görüşmesi bile İnglizce öğrenme pratiğinizi ciddi olarak artırır.
Facebook, Myspace, MSN, Skype veya başka bir program kullanarak yurtdışından edineceğiniz online arkadaşlarla yazışın chat’leşin. Bu tip platformlarda İnglizce her ne kadar chat dilinde veya kısaltmalarla katlediliyor olsa da size bu tip yazışmaların faydası olacaktır.
Gece yatmadan başucunuza İngilizce bir kitap CD’si (Audio Book) koyun ve loop’a alın ve siz uyurken bırakın o tüm gece konuşsun. Bu yöntem inanılmaz bir biçimde kulak dolgunluğu yapar ve hızlı İngilizce öğrenmeye müthiş katkısı olur.
Kendinizi kaydedin. Elinize bir kayıt yapan teyp alın ve o hafta neler öğrendiğinizi İnglizce anlatarak kaydedin. Bu kayıtları saklayın ve zaman içinde yaşadığınız değişimi gözlemleyin.
İngilizce gramer konusunu iyi öğrenin ama pratik İngilizce ve Konuşmayı daha iyi öğrenin: Ne demişler: Nice insanlar tanıdım grameri var ama konuşması yok, nice insanlar da tanıdım konuşması var grameri yok.
Eğlenerek öğrenin : İngilizceyi hızlı bir şekilde öğrenmenin yollarından biri de bu süreci severek, isteyerek ve keyif alarak yaşamanızdır.
Kendinize de zaman ayırmayı ihmal etmeyin: Kendinize İngilizce öğreneceğim diye aşırı bir yükleme yaparsanız bir sure sonra çok veya gereğinden fazla koştuktan sonra yere yığılan at misali çatlarsınız. Bunun yaşam boyu sürecek bir marathon olduğunu unutmayın ve günlük aktivitelerinizi ve sosyal yaşamınızı kısıtlamayın. İngilizce öğrenme işini günlük yaşamınızın ve aktivitelerinizin içine dahil edin.

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın