İngilizce kurslarının çoğu yeterince faydalı olamıyor. Çünkü…

ileadmin

İngilizce kurslarının çoğu yeterince faydalı olamıyor. Çünkü…

İngilizce kursları

Devlete bağlı ilköğretim okullarında ve liselerde İngilizce öğrenilemeyişinin ardından İngilizce kursları tercih edilir. İngilizce öğreneceğim arzusuyla ve kararlılığıyla İngilizce kursları ve İngilizce kursu fiyatları araştırılır. Bilgi almak için gidilen pek çok İngilizce kursunda yapılan görüşmelerde İngilizce kursu fiyatları ile ilgili çeşitli kampanyalar, çeşitli söylemler, çeşitli vaatlerle karşılaşılır. “İki kur alana bir kur bizden bedava”, “üç kur alana bilgisayar”, “dört kur alana tatil bedava” gibi birçok söylem ve vaatle karşılaşılır. İngilizce kursu fiyatları hakkında yapılan araştırmalar neticesinde, İngilizce kurslarının sunduğu bu programlar sonunda kişiler İngilizce öğrenme ihtiyaçlarının ne kadar karşılanacağından çok, hangi promosyon ve hediyelere sahip olacaklarını düşünmeye başlarlar. Kur uygulamaları, verilen promosyonlar, yapılan kampanyalar insanların kafasını karıştırmıştır. Kişi ne yapacağını bilemez ve görsel olarak en iyi görünen, birtakım teknolojik aygıtlarla donatılmış bir İngilizce kursunu ya da en ekonomik İngilizce kursu fiyatları ile en iyi vaatleri sunan bir İngilizce kursunu seçip ona kayıt yaptırır.
Sonra İngilizce öğrenmek için İngilizce kursuna gitmeye başlar. Her kur için 80 ila 140 saat İngilizce dersine girer. Çoğu İngilizce kurslarında dersler şöyle işlenir. Hoca “u” düzeninde oluşturulmuş sınıfa girer. Öğrencilerle “merhaba”laşır. Sonra o İngilizce kursunun takip etmekte olduğu kitabın konuyla ilgili sayfası öğrencilere açtırılır. Teyp veya videodan İngiliz aksanıyla ilgili konu dinletilir. Sonra hoca, dilbilgisine dair bir dizi kuraldan bahseder, konuyla ilgili olarak birkaç püf noktasından bahsedip kursiyerlerin öğrenme ihtiyacını psikolojik olarak tatmin eder. Öğrenciler bu esnada pasif dinleyici konumundadır. Öğretmen sorar, “anlaşılmayan bir yer var mı?” Gelirse bir-iki soruyu cevaplar. Sonra boşluk doldurma ve cümlede yanlış yerleştirilmiş kelimeleri doğru sıraya koyma alıştırması yapılır ve bir sonraki konuya geçilir.
 Kurlar biter, dersler biter. Aradan aylar geçmiştir, neredeyse bir servet harcanmıştır. Sonuç olarak bir sürü dilbilgisi kuralına, formülüne bir İngiliz edebiyatçısı kadar hâkim olunur. İngilizce konuşulduğunda anlayabilir ancak konuşamaz. İhtiyacı karşılamayacak düzeyde çat pat İngilizce konuşulur veya o bile mümkün olmaz.
İngilizce kurslarında İngilizce öğrenmek için çok fazla para ve çok fazla zaman harcayarak birçok derse girilmesi, birçok kurun tamamlanması ihtiyacı gidermemiştir. Kişi iş arıyordur. İlanlara bakar. “iyi düzeyde İngilizce konuşabilen eleman aranıyor” ilanına başvuramaz. Yapacağı iş başvurularında başvuru formu doldurması istenir. “İngilizce konuşma düzeyiniz nedir?” sorusuna “orta” veya “iyi” diye cevap verir. Ancak evinin adresini İngilizce olarak tarif etmesi istendiğinde yine 8 cümleyi bir araya getirip basit bir adres tarifi yapılamaz.

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın