Bu Yaşta İngilizce mi Öğrenilir?

ileadmin

Bu Yaşta İngilizce mi Öğrenilir?

Evet, öğrenilir. Atalarımız boşuna “Öğrenmenin yaşı yoktur” dememişler. Her yaşta İngilizce öğrenilebilir. Fakat önemli olan kendimizi tanımak ve kendimiz için koyduğumuz hedefte gerçekçi olup, doğru adreste, doğru yöntemlerle eğitim almaktır.
Peki hedefte gerçekçi olmak ne demek? Bildiğiniz gibi öğrenme hızımız yaşımızla ters orantılıdır. Yaşımız ilerledikçe öğrenme hızımız git gide düşmektedir. Bu nedenle yetişkinlere verilen yabancı dil eğitiminde yaş önemli bir faktördür. İngilizce öğrenmeye karar veren yetişkin bir öğrenci, dil eğitimiyle ilgili hedefini belirlerken öğrenme hızını da hesaba katarak yabancı dil eğitimine ayırması gereken zamanı ve emeği muhakkak dikkate almalıdır. Bildiğiniz üzere sadece kurs zamanlarda derslerde bulunmak yabancı dil öğrenimi için yeterli değildir. Hangi yaşta olursanız olun muhakkak kurs saatleri dışında da İngilizce’ye zaman ayırmalı, verimsiz geçen boş zamanlarınızı (otobüste, metroda, trafikte …vs) İngilizce ile doldurmalısınız. Cep telefonumuza yükleyeceğimiz bir uygulama, dinleyeceğimiz bir yabancı şarkı ya da okuyacağımız İngilizce bir yazı bile dilimizin gelişmesine yardımcı olacaktır.
Bütün yabancı dil kurslarının kendilerine göre bir eğitim programları ve uyguladıkları bir eğitim modeli mevcuttur. Hepsi ünlü uzmanlar tarafından hazırlanmış, kaliteli eğitim programlarıdır ve başarıları öğrenci referansları ile desteklenebilir. Yalnız unutulmamalıdır ki bir öğrencinin tamamen menun kaldığı bir eğitim programının diğer bir öğrenci için aynı etkiyi yartacağı kesin değildir. Aslında önemli olan eğitim almaya gelen öğrenciye özel, onun ihtiyacını karşılayabilecek en verimli eğitim programını ve modelini sunabilmektir. Bilinçli bir tüketici olarak, eğitim hizmeti almadan önce ne istediğimizi bilmek ve ihtiyacımızı belirleyebilmek çok önemlidir. Bunu belirledikten sonra kendimiz için en doğru adresi bulmak çok daha kolaylaşacaktır. Aldığımız eğitim hedefine ulaşacak ve yabancı dil eğitimimiz için ayırmış olduğumuz bütçeyi doğru bir şekilde değerlendirmiş olacağız.
Bitirdiğimiz her okul bize nasıl öğrenebildiğimizle ilgili bir ipucu verir. Kimimiz görsel, kimimiz işitesel, kimimiz dokunarak, kimimiz ise yazarak öğrenenlerdendir. Bu önemli bilgiyi keşfetmek yabancı dil eğitimine başlarken bizim için altın bir anahtardır. Nasıl öğrendiğimizi bilirsek, kurs seçimimizde kurumların eğitim metodlarını birbiriyle karşılaştırırken aynı zamanda bizim öğrenme modelimize en uygun programı sunan kurumu da seçebiliriz. Bu neden bu kadar önemli? Örneğin siz işitsel bir insan değilseniz işitme yöntemini temel alan eğitim modelleriyle İngilizce öğreten bir kuruma kayıt olduğunuzda verim almanız çok zor olacaktır. Kurumun vermiş olduğu eğitim ve kullandığı materyaller ne kadar kaliteli olursa olsun siz işitsel öğrenen bir kişi olmadığınız için öğrenme şansınız çok düşük olacaktır.
İnanın, hayatta hiçbir şey için geç değildir ve başarmanın yarısı karar vermektir. Küreselleşen dünyada hayata ayak uydurmak ve kendimizi geliştirmek için en az bir yabancı dil bilmek neredeyse bir zorunluluk olmuş durumda. İngilizce bilmenin kariyer yaşamında bize açtığı kapılarla ilgili önümüzdeki sayıda daha detaylı bilgiler vereceğim ama söyleyebilirim ki maddi ve manevi getirisi çok yüksek. Neden bütün işi siz yaparken sadece İngilizce biliyor diye herhangi birisi sizin amiriniz olsun? Ya da ikiniz de aynı işi yaparken diğer arkadaşınız İngilizce biliyor diye sizin iki katınız maaş alsın? Özel sektörde çalışanlar ne demek istediğimi çok daha iyi anlıyorlardır eminim.
Bu yaşta İngilizce mi öğrenilir? Evet, öğrenilir. İnsanın kendisine yatırım yapması için hiçbir zaman geç değildir. Sadece gerçekçi bir hedef, doğru adres ve doğru yöntemle başarmamanız için hiçbir neden yok. Biraz zaman ayırıp, emek vererek siz de İngilizce bilenler kervanına katılabilir, sinemada altyazı okumadan orijinal filmelerin tadını çıkarabilirsiniz.

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın